4 Ağu 2018

HR MI IK MI ?

Author: strongsoul | Filed under: Demlenmeler

Sömürgeydim, sömürgeymişim, sömürgeymişiz. Sözün özü aslında ortalama 100 kelimeyi bile zar zor kullanan gençliğimizin, ustaca yapılmış algı operasyonları ile dünyaya kendi dilini yaymış, bazı sömürge ülkelerinin dillerine tutkun, kendi dillerine düşman olmasının neyin belirtisi olduğunun göstergesidir.

Yazıda geçen durum ural altay dil ailesinden yola çıkarak öze dönelim değil ama örneğin en azından küfür ederek sevgi cümleleri göstermenin biçimsizliğini sizde görmüyor musunuz durumudur, ya da tüm yaşamımıza artık hakim olan ve cümlelerimizin yarısını kapsayan bezenmiş ingilizce kelimeleri neyin ifadesidir ?

Acaba bu durum şu durumunun kapsayıcısı mıdır? “Bizdeki sarı çizmeli Mehmet ağa tarlasında basite indirgenirken elalemin ‘farmer workerı markı johnu’ dimağlarda bile aynı kefede aynı gözle ele alınmaz. ”

Dil yaşayan canlı bir organizma bir parasit ortak bir yaşam formu gibidir, biz ondan o bizden beslenir. Yaşanılan ülkenin kabul gören ortak dili önemsizleşiyorsa unutmamalıdır ki anlaşılmak için yaptığı zengin ifadelerle bile birbirini zor anlarken insanoğlu belirsiz, seviyesiz, yüzeysel bir dil ile ne derece ortak bir noktada toplanabilir ne derece saygılı ne derece insani olabilir?

Başlığımızın içeriğine gelecek olursak hr mı ik mı konusunda aslında ikiside değil 🙂 bu “insan kaynakları” yaklaşımının içeriği ve hatta kelime manasında yatar bu yazıda anlatımı yeterli gelmeyecek sıkıntılı bir konudur, belki buna da bir başka yazıda dokunuruz, kediyi merak öldürür(kedinin merakı mı ? kediyi merak eden schrödingerin merakı mı :P) derler fakat belkide farklı bir algıya yeni bir kapıyada yol çizer ne demiş sartre her seçiş bir vazgeçiştir.

 

Yorum Bırakın